به عنوان مثال فرض کنید در اداره‌ای کار می‌کنید و به تکرار باید در ورد سند ایجاد کنید در این صورت تغییر فونت‌ها خسته کننده میشه.

 اینجاست که اهمیت تغییر فونت پیشفرض برای شما دو چندان میشه چرا که فونت پیش فرضی که برای ورد در نظر گرفته شده برای تایپ به زبان انگلیسی مناسبه و تقریباً هیچکس برای تایپ به زبان فارسی از اون استفاده نمی‌کنه.

برای تغییر فونت پیش فرض از سربرگ Home گروه Font روی قسمت مشخص شده در تصویر کلیک می‌کنیم:

حالا پنجره زیر باز میشه:


  1. در این قسمت فونت انگلیسی مورد نظرمون، سایز و استایل آن را انتخاب می‌کنیم.
  2. در بخش Complex scripts فونت فارسی مورد نظرمون، سایز و استایل آن را انتخاب می‌کنیم سایز فونت متون فارسی باید یک سایز از سایز فونت متون انگلیسی بزرگتر باشه تا تناسب برقرار شود .
  3. در بخشهای All text و Effects هم می تونین تنظیمات دیگه ای مانند رنگ متن ،خط دار کردن کلمات و بزرگ تایپ شدن حرف اول کلمات انگلیسی و .... رو انجام بدین  که پیشنهاد می‌کنیم اینها رو تغییر ندین مگر در موارد خاص.
  4. در این کادر پیش نمایشی از متن با فونت انتخاب شده نمایش داده میشه.
  5. و در نهایت گزینه Set As Default را انتخاب می‌کنیم.

خب حالا کادر سوالی باز میشه که در آن دو گزینه هست که باید یکی از آنها را بسته به نیازتون انتخاب کنید و در نهایت Ok را انتخاب کنید: 

گزینه اول: این تنظیم فقط برای این سند انجام بشه.

گزینه دوم: این تنظیم برای تمام سندهای جدیدی که از این به بعد ایجاد می‌کنیم اعمال بشه.


نکات پایانی

این مراحل برای نسخه یا صفحه خام ورد هست که هنوز متنی در آن تایپ نشده، بنابراین ابتدا این تنظیمات رو اعمال می‌کنیم بعد شروع به تایپ می‌کنیم.

اگر متنی تایپ شده داشته باشیم و بخوایم تنطیمات فونت مورد نظرمون رو بر روی آن اعمال کنیم اول کل متن رو با کلید ترکیبی Ctrl+A انتخاب می کنیم بعد مراحل گفته شده در بالا رو برای تغییر فونت طی می‌کنیم. به همین راحتی، امیدوارم که این آموزش مورد استفادتون قرار بگیره.


نویسنده : زهرا داودی